
adwokat Słupsk - na sprzedaż GSM 692851633
Adwokaci online
Kategorie
Adwokat Bytów
Kancelaria Miastko
Porady prawne Słupsk
sprawy spadkowe Słupsk
03.12 | Testament ustny
Artykuł omawia zagadnienia związane z instytucją testamentu ustnego.
03.12 | Testament wojskowy
03.12 | Testament allograficzny
16.11 | Testament halograficzny
01.11 | Dział spadku
W kategorii: Artykuły | eBooki | Pytania i odpowiedzi
»Artykuły
Ilość: 14 | Wyświetlono: 1-10
Strona: 1 2 polecamy: pisanie pism Słupsk
Opublikowane: 21.01.2008
Niegodność dziedziczenia
Artykuł omawia kwestie związane z pozbawieniem spadkobiercy prawa do spadku w drodze uznania go niegodnym dziedziczenia.
Opublikowane: 21.01.2008
Polecenie testamentowe spadkodawcy
Artykuł omawia kwestię możliwości zawarcia przez spadkodawcę w testamencie polecenia skierowanego do spadkobiercy oraz skutki wprowadzenia takiego zapisu do testamentu.
Opublikowane: 21.01.2008
Odpowiedzialność za długi spadkowe
Artykuł omawia kwestie związane z odpowiedzialnością spadkobiercy za długi spadkodawcy. W jego treści przybliżono warunki, zakres oraz podmioty objęte tą odpowiedzialnością.
Opublikowane: 16.01.2008
Wydziedziczenie spadkobiercy
Artykuł omawia warunki pozbawienia potencjalnego spadkobiercy wszelkich praw do należnego mu udziału w spadku.
Opublikowane: 31.12.2007
Dziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego
Artykuł omawia zagadnienia związane z dziedziczeniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Opublikowane: 03.12.2007
Testament podróżny
Omówienie przepisów związanych ze sporządzeniem tzw. "testamentu podróżnego".
Opublikowane: 03.12.2007
Testament allograficzny
testament allograficzny, prawo spadkowe, porady prawne
Opublikowane: 03.12.2007
Testament wojskowy
Omówienie zagadnień związanych z sporządzeniem testamentu wojskowego.
Opublikowane: 03.12.2007
Testament ustny
Artykuł omawia zagadnienia związane z instytucją testamentu ustnego.
Opublikowane: 19.11.2007
Przywrócenie terminu procesowego
Artykuł omawia zagadnienia związane z przywróceniem terminu procesowego w postępowaniu cywilnym.
»eBooki
Prawo spadkowe – poradnik z wzorami pism procesowych
Honorata Kwiczal
Jak samodzielnie rozwiązać sprawy spadkowe i prawidłowo przygotować pisma procesowe
Stan prawny na dzień 1.01.2007 r.
Zobacz wszystkie eBooki »
»Pytania i odpowiedzi
Ilość: 12 | Wyświetlono: 1-10
Strona: 1 2
Opublikowane: 08.01.2008
Dziedziczenie udziałów w spółce
Czy udziały w spółce z o.o. podlegają dziedziczeniu?
Opublikowane: 30.12.2007
Zachowek dla siostrzenicy
Czy należy się siostrzenicy zachowek po zmarłym wujku. Wuj nie miał dzieci. Jedynym spadkobiercą, którego powołał w testamencie jest jego żona. Wuj posiadał dwoje rodzeństwa. Siostrę, która już nie żyje i której jestem córką i brata, który jeszcze żyje, ale rodzina nie ma z nim kontaktu. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić jako dziecko nieżyjącej siostry (siostrzenica) o zachowek?
Opublikowane: 10.12.2007
Darowizna, dożywocie, zachowek
W roku 1987 moi dziadkowie przepisali mi gospodarstwo rolne w zamian za dożywocie. Dziadkowie już nie żyją, a moja rodzina czyli dzieci moich dziadków chcą ode mnie części tego gospodarstwa. Prosze o odpowiedź czy mają prawo żądać ode mnie czegokolwiek.
Opublikowane: 16.11.2007
Testament halograficzny
Kilka dni temu zmarła moja ciocia. Swoją ostatnią wolę przekazała w obecności swojej córki oraz swojej siostry i jej męża. W ostatniej woli cały spadek przekazała córce. Oświadczenie woli zostało sporządzone na piśmie przez męża siostry, jako że ciocia nie była w stanie pisać. Tak sporządzone oświadczenie podpisała ciocia, świadkowie oraz spadkobierca. Testament został opatrzony datą. Przedmiotem spadku jest połowa mieszkania należąca do cioci, druga należy do jej męża. Czy taki testament spełnia wymogi formalne? Czy mężowi cioci, który był dla niej niedobry i niewdzięczny przez większość życia - z takiego testamentu należy się zachowek, w sytuacji, gdy ciocia nie życzyła sobie by cokolwiek dziedziczył po jej śmierci?
Opublikowane: 01.11.2007
Odrzucenie spadku
Wszystkie osoby powołane ustawowo do spadku odrzucają spadek. Jest to już wiadome. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy zstępni od strony siostry zmarłego spadkodawcy to nie tylko jej dzieci (one miałyby też odrzucić spadek), ale może również jej wnuczka? Czy zstępni rodzeństwa spadkodawcy to dzieci i dalej wnuki, prawnuki. Czy niepełnoletnia wnuczka siostry zmarłego spadkodawcy mogłaby też w dalszej kolejności być osobą powołaną do spadku, jeśli wszyscy inni go odrzucą? Jak ma odrzucić spadek po zmarłym wujku (spadkodawcy) córka siostry spadkodawcy mieszkająca i pracująca (legalnie) od kilku lat za granicą (Hiszpania). Czy zięć zmarłego mógłby być osobą powołaną do spadku. Czy nie należy on już do spadkobierców ustawowych?
Opublikowane: 01.11.2007
Dział spadku
Jestem jednym z trzech spadkobierców domu po ojcu, chciałbym aby pozostałych dwóch spadkobierców mnie spłaciło albo, żebyśmy sprzedali dom i się podzielili na trzech, jednakże pozostała dwójka ani nie chce sprzedać domu ani nie kwapi się ze spłatą mojej części, proszę powiedzieć jakie mam prawa w tej kwestii, czego mogę żądać a czego nie?
Opublikowane: 01.11.2007
Jak nie dziedziczyć długów?
Mój dziadek zmarł miesiąc temu. Nie pozostawił żadnego testamentu. Dowiedzieliśmy się, że dziadek miał bardzo dużo niespłaconych długów m.in. kredyty w bankach - pobrane bez poręczycieli, zadłużony gaz, światło, mieszkanie, telefon. Wiem, że mój tata, aby nie dziedziczyć tych długów musi odrzucić spadek m.in. przed notariuszem, ale wówczas dowiedziałam się, że wtedy wszystkie długi spadną na moją mamę, na mnie i mojego brata wraz z żoną. Oboje z bratem jesteśmy pełnoletni. Co my musimy poczynić, aby nie dziedziczyć tych długów? Czy moja mama, czyli synowa dziadka też musi odrzucić spadek? a co z żoną mojego brata?
Opublikowane: 31.10.2007
Testament ustny
Czy testament sporządzany w stanie zagrożenia śmiercią musi być napisany przez spadkodawcę własnoręcznie, czy wystarczy własnoręczny podpis? Czy musi być obecnych 3 świadków przy sporządzaniu tej formy testamentu, czy istnieją okoliczności zezwalające na 2 świadków? Czy wyklucza się jako świadka spadkobiercę? Jaki stopień pokrewieństwa ze spadkobiercą wyklucza świadka sporządzenia testamentu?
Opublikowane: 15.10.2007
Spadek a wpis do księgi wieczystej
Kiedy dokonać wpisu do księgi wieczystej, czy po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, czy też po dokonaniu działu spadku?
Opublikowane: 14.10.2007
Zasiedzenie a nabycie spadku
Czy bieg zasiedzenia przerywa wniesienie do Sądu wniosku o nabycie spadku?
»Pytania i odpowiedzi
Ilość: 14 | Wyświetlono: 11-14
Strona: 1 2
Opublikowane: 15.10.2007
Spadek a wpis do księgi wieczystej
Kiedy dokonać wpisu do księgi wieczystej, czy po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, czy też po dokonaniu działu spadku?
Opublikowane: 14.10.2007
Zasiedzenie a nabycie spadku
Czy bieg zasiedzenia przerywa wniesienie do Sądu wniosku o nabycie spadku?
Opublikowane: 14.10.2007
Koszty pogrzebu
Mama zmarła w 2005 roku. Była rencistką. Po jej śmierci odebrałam zasiłek pogrzebowy, którego wartość pokryła koszty pogrzebu. Czy przy obliczaniu wartości pozostawionego majątku (podział majątku Słupsk mieszkania) mam prawo uwzględnić koszty pogrzebu jako ciężar obciążający spadek?
Opublikowane: 12.10.2007
Zrzeczenie się zachowku
Ojciec zmarł w styczniu 2003 r., testamentem notarialnym zapisał spadek w całości córce. Głównym składnikiem spadku jest mieszkanie własnościowe. Czy pozostali spadkobiercy ustawowi mogą notarialnie zrzec się zachowku (mieszkają w innym mieście) czy muszą zrobić to przed sądem czy też termin przedawnienia się roszczenia o zachowek po prostu musi minąć aby osoba dziedzicząca wiedziała że z takim roszczeniem nikt nie wystąpi. Pozostali spadkobiercy ustawowi skłonni są zrzec się zachowku, aby sprawa spadku była jasna.
adwokat Bytów, Suwałki, Miastko, czy Słupsk, to baza danych adwokatów występujących w danych mieście, to także bazy danych i książka telefoniczna szeroko rozumianej branży prawnej, także i komorników, np. komornik Słupsk

adwokat, radca, odszkodowania, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo karne, prawo pracy, prawo spadkowe